Kontrakt podpisany! Iwona Woźniak kontynuuje dyrekturę w Teatrze Zagłębia

Komisja konkursowa Urzędu Miasta Sosnowca zarekomendowała Iwonę Woźniak na stanowisko dyrektora Teatru Zagłębia. Jej kandydaturę poparli wszyscy członkowie komisji.

Bardzo się cieszę, że nadal będę mogła kierować zespołem Teatru Zagłębia w Sosnowcu. Nasza scena od zawsze istniała na mapie artystycznej Polski. Trzy lata temu zaproponowaliśmy linię programową nakierowaną na bardzo mocnych artystów z całego kraju: Justynę Łagowską, Jędrzeja Piaskowskiego i Huberta Sulimę, Remigiusza Brzyka. Nie zmieni się to w kolejnych sezonach. Linia, którą proponujemy, jest również prospołeczna. Staramy się, by Teatr był mocno zaangażowany w takie dziedziny jak edukacja i ekologia. Najistotniejszą kwestią z perspektywy rozwoju instytucji jest jednak rozpoczęcie procesu rozbudowy i powstania nowej sceny – opowiada Iwona Woźniak, dyrektor Teatru Zagłębia.

Iwona Woźniak od trzech lat kieruje zagłębiowską sceną. Jest doktorantką na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Studiowała w Akademii Teatralnej w Warszawie, Akademii Praktyk Teatralnych w Gardzienicach, Uniwersytecie Opolskim, Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach. Członkini Polskiego Towarzystwa Badań Teatralnych. Należy do Stowarzyszenia Dyrektorów Teatrów. Z zawodu menager, teatrolog, animator kultury. Otrzymała nagrodę Marszałka Województwa Śląskiego za upowszechnianie i ochronę dóbr kultury. Jest także stypendystką Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury. Naukowo zajmuje się badaniem kultur lokalnych, a w szczególności teatrów obrzędowych i etnoteatrów. Prowadzi zajęcia na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Od 2014 roku współprowadzi fundację zajmującą się wsparciem kultury i edukacji.

Dyrektor podpisała umowę na pięć sezonów artystycznych. Funkcję zastępcy dyrektora ds. artystycznych nadal będzie pełnił Jacek Jabrzyk.

Ciąg dalszy naszego kierownictwa Teatrem Zagłębia będzie kontynuacją, ale również rozwojem tego, co zaproponowaliśmy w ubiegłej kadencji. Będziemy starali się komponować różnorodny repertuar tak, żeby każdy z naszych widzów znalazł coś dla siebie. W planach mamy również zapraszanie wybitnych twórców teatralnych. Chcemy rozwijać nasze skrzydła artystyczne tak, żeby móc pokazywać spektakle nie tylko tu na miejscu, ale również wyjeżdżać z nimi na festiwale i występy gościnne. To bardzo ważne dla zespołu, ale też dla Sosnowca, bo stanowi promocję tego miejsca – mówi Jacek Jabrzyk, zastępca dyrektora ds. artystycznych.

Jacek Jabrzyk, reżyser teatralny, od trzech lat współprowadzi Teatr Zagłębia. Studiował polonistykę na Uniwersytecie Opolskim, Wiedzę o Teatrze na Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie oraz reżyserię w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Był asystentem lub współpracownikiem Jerzego Grzegorzewskiego, Pawła Miśkiewicza, Wojtka Smarzowskiego, Jerzego Stuhra, Jana Peszka.

[PP][Materiały prasowe Teatru Zagłębia][Fot. Marzena Bugała]

Bear