Konferencja Tak dla utworzenia Skansenu Górniczego “Kazimierz-Juliusz”

tory17 września w Miejskim Domu Kultury “Kazimierz” (ul.Główna 19) odbędzie się konferencja pt. “Tak do Skansenu Górniczego “Kazimierz-Juliusz”. Celem tego spotkania jest propagowanie idei przekształcenia byłej kopalni w skansen poprzez zgromadzenie w jednym miejscu wielu ważnych osób, które w przyszłości mogłyby wesprzeć realizację tego pomysłu. Takimi osobami są zagłębiowscy parlamentarzyści, którzy obiecali stawić się w komplecie, a także przedstawiciele władz Sosnowca oraz delegacje władz wojewódzkich.
Oto jak zachęcają do przyjścia organizatorzy -“Dla mieszkańców Kazimierza Górniczego Kopalnia nie była tylko zakładem pracy, to matka-żywicielka tej części Sosnowca. Gdyby nie Kopalnia to ta część Sosnowca nie rozwinęłaby się w takim stopniu. Kopalni Kazimierz-Juliusz mieszkańcy zawdzięczają wiele, bo to dzięki niej powstał piękny park z mini zoo, MDK Kazimierz, ośrodek zdrowia, szkoły, przedszkola i osiedla.
Gdy wyjechała ostatnia tona z Kazimierza Juliusza mieszkańcy uświadomili sobie, że wkrótce po Kopalni może nic nie zostać i zostanie potraktowana tak, jak inne obiekty poprzemysłowe w Sosnowcu. Społecznicy podjęli decyzję, że muszą coś zrobić by ratować górniczą tożsamość regionu i dać Kopalni drugie życie na wzór np. Skansenu Luiza, Szybu Bończyk, Szybu Wilson, czy nawet na wzór Kopalni Guido”.
Podczas konferencji zaprezentowane będą przykłady górniczych zakładów, które przekształcono w skanseny, będą też omawiane walory ekonomiczne i turystyczne tego przedsięwzięcia. Lista prelegentów budzi duże zainteresowanie, a trzeba pamiętać że na konferencji głos zabiorą również posłowie i senatorowie.
Poniżej prezentujemy listę gości specjalnych, którzy zgodzili się wystąpić podczas konferencji.
1. Edward Wieczorek – Kierownik Pracowni PTTK w Katowicach, doradca Śląskiej Organizacji Turystycznej
Temat wystąpienia : „Zabytki techniki górniczej jako produkt turystyczny na przykładzie Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego i doświadczeń krajów ościennych”.
2. Adam Hajduga – Kierownik referatu promocji dziedzictwa kulturowego Wydziału Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego
Temat wystąpienia : „Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego jako forma upowszechniania dziedzictwa industrialnego”
3. Arkadiusz Rybak – Dyrektor Muzeum Miejskie „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej
Temat wystąpienia : „Turystyczne wykorzystanie podziemnej infrastruktury górniczej w Zagłębiu Dąbrowskim”
4. Zbigniew Lorek – Honorowy Prezes Muzeum Energetyki
Temat wystąpienia : „Tworzenie Stowarzyszenia i związane z tym trudności – doświadczenia twórców Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Energetyki w Łaziskach Górnych”
5. Dariusz Walerjański – Główny Specjalista ds. dziedzictwa Międzynarodowego Centrum Dokumentacji i Badań nad Dziedzictwem Przemysłowym dla Turystyki. Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu
Temat wystąpienia : „Każdy koniec jest początkiem nowego… Dobre praktyki w ochronie dziedzictwa górniczego”
6. Zygmunt Woźniczka – Historyk. Zakład Teorii i Historii Kultury Uniwersytetu Śląskiego.
Temat wystąpienia : „Potrzeba ratowania zabytków miejscowych jako ważny element budowania tożsamości lokalnej.”

Zarys konferencji :

Otwarcie konferencji

Przemówienia sygnatariuszy list dotyczącego zagospodarowania terenów po KWK Kazimierz-Juliusz: Łukasz Krawiec, Dariusz Jurek, Grzegorz Meler.

Przemówienie Prezydenta Miasta Sosnowca Arkadiusza Chęcińskiego.

Wystąpienia prelegentów.

Dyskusja.

Podsumowanie konferencji.

Lista zaproszonych gości :

Marszałek Województwa Śląskiego Wojciech Saługa.

Prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński

Radni Rady Miasta Sosnowca

Posłowie i Senatorowie.

Rady Dzielnic.

Przedstawiciele KWK Kazimierz-Juliusz oraz Spółki Restrukturyzacji Kopalń.

Przedstawiciele lokalni: Dyrektorzy Szkół, Proboszczowie, Policja.

Miło nam poinformować, że strona www.41-200.pl, wraz m.in. z www.sosnowiecfakty.pl i www.sosnowiec.info.pl objęła patronat medialny nad konferencją.
Początek konferencji o godzinie 16. W imieniu organizatorów zapraszamy mieszkańców nie tylko dzielnicy Kazimierz Górniczy, ale również całego Sosnowca.
[PP]

Bear