II Zagłębiowska Giełda Birofiliów Sosnowiec 2014, czyli Zagłębiowskie Piwobranie już 20.09.2014!

Fani złocistego trunku z południa Polski do dziś wspominają I Zagłębiowską Giełdę Birofiliów, która odbyła się w zeszłym roku w sosnowieckim pubie Rino, a już zbliża się termin następnej. Tym razem hasłem przewodnim będzie Zagłębiowskie Piwobranie. Zmieniło się miejsce, w którym odbędzie się tegoroczna impreza. Po raz pierwszy amatorzy piwa i gadżetów związanych z tym napojem będą mogli się spotkać w okolicach stadionu Zagłębia przy ulicy Kresowej. Jak zapewniają organizatorzy dla każdego znajdzie się coś miłego.

Zagłębiowskie Piwobranie, jak wskazuje nazwa będzie przede wszystkim okazją do kosztowania produktów wielu mniejszych i większych browarów. Zapewne część marek będzie dostępna na terenie Sosnowca po raz pierwszy, warto więc uzbroić się w gotówkę i pojemną torbę na piwne zdobycze. Zgodnie z tendencją ogólnopolską również na tej giełdzie organizatorzy stawiają przede wszystkim na małe rzemieślnicze browaru, gdyż to one zapewniają różnorodność i oryginalność swoich produktów. Hitem zeszłorocznej giełdy było Piwo Zagłębiowskie, które wówczas debiutowało, a dziś ma już rzeszę wiernych sympatyków. W tym roku dostępne będzie w zadowalających ilościach.
Poza typową dla takich imprez degustacją piwa można będzie zaopatrzyć się w wiele gadżetów związanych z browarami. Kolekcjonerzy z całej Polski chętni do powiększenia swoich zbiorów polowanie na ciekawe okazy zaczną już od samego rana. Podobnie jak w ubiegłym roku hitem mogą okazać się pamiątki po browarach, których niegdyś w Będzinie, Sosnowcu i okolicy nie brakowało. Czy tym razem również stoły będą się uginały pod ciężarem kufli, kapsli, podkładek, butelek, otwieraczy, etykiet, materiałów reklamowych i wszystkiego co można sobie wyobrazić, a związane byłoby z piwem?

Oto co o giełdzie mówią jej organizatorzy: -“Ktoś może zapytać – a co ma Sosnowiec i Zagłębie Dąbrowskie wspólnego z piwem? Otóż ma i to bardzo wiele. W naszym regionie funkcjonowało kilka browarów, obecnie nieistniejących jak m.in. Browar Sielecki w Sosnowcu (założony w 1825 r., zamknięty w 1976 r.), browar Gambrinus w Będzinie (1879 r. – 1971 r.), browar Zamkowy (wcześniej Korona) w Będzinie (1890 – 1978 r.), browar Grodziec, browar nad Wartą w Kromołowie (dziś dzielnica Zawiercia) czy browar Pama w Małobądzu k. Bukowna. Aktualnie istnieje tylko jeden browar założony w 1997 r. – Browar na Jurze w Zawierciu. Wszystkie wymienione browary wydawały swoje gadżety (zwane w piwnym środowisku birofiliami), dzięki czemu kolekcjonerzy mieli w co zasilać swoje zbiory. W ten oto sposób kilku regionalnych pasjonatów chcąc podkreślić lokalne tradycje postanowiło zorganizować pierwszą giełdę. Byli to mieszkańcy Sosnowca: Sławomir Bienias (do niedawna wiceprezes Śląskiego Klubu Birofilów), Paweł Lis (właściciel pubu oferującego szeroki wybór piw regionalnych) oraz Witold Wieczorek (człowiek znający na wylot historię browarnictwa w naszym regionie i jednocześnie autor powstającej książki o tej tematyce). Ubiegłoroczna giełda cieszyła się sporym powodzeniem, bowiem jednym z głównych punktów imprezy była premiera Piwa Zagłębiowskiego. Notabene niegdyś piwo o tej nazwie produkował będziński Browar Zamkowy. Tym razem jego produkcją zajął się zawierciański browar na skutek inicjatywy jednego z członków stowarzyszenia Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego – Grzegorza Skwary oraz wyżej wymienionej trójki. Przy okazji giełdy wydano okolicznościowy kapsel do premierowej edycji piwa oraz podstawkę. Organizatorzy podkreślali, że w zamierzeniach będzie to impreza cykliczna. I słowa dotrzymali. W ramach tej imprezy odbędzie się II Zagłębiowska Giełda Birofiliów, degustacje piw rzemieślniczych z polskich browarów regionalnych (w tym od reprezentanta Zagłębia Dąbrowskiego – Browaru na Jurze), prelekcje o piwie, warsztaty piwne piwowarów domowych. Niewykluczone, że przy okazji Piwobrania odbędzie się koncert. Jak zapowiadają organizatorzy na imprezie nie zabraknie też Piwa Zagłębiowskiego w dwóch odmianach. Zatem serdecznie zapraszamy wszystkich dorosłych 20 września br. (sobota) w okolice Stadionu Ludowego w Sosnowcu. Dalsze szczegóły dotyczące Zagłębiowskiego Piwobrania będą podawane na stronie FB “Piwo Zagłębiowskie” (https://www.facebook.com/ZaglebiowskiePiwo)

Przypominamy raz jeszcze – II Zagłębiowska Giełda Birofiliów Sosnowiec 2014, czyli Zagłębiowskie Piwobranie odbędzie się w sobotę 20 września, planowany początek imprezy o godzinie 9:00. Polecamy.

[PP]

Bear