Historia Sosnowca według Murek i Szyngiery
Z lokalnych historii powstał spektakl, w którym ożywają zapomniane miejsca i ludzie.
„Historia Sosnowca” w reż. Katarzyny Szyngiery to spektakl o emancypacji. W znaczeniu dosłownym i przenośnym. Emancypują się – lub próbują emancypować – poszczególni bohaterowie, emancypują się i degenerują kolejne historie, przekonania i narracje. Wszystko pozostaje w ruchu, a jedyną pewną stała jest zmiana. Ale właściwie czego i kogo dotyczy?
„Tu był las, nie było niczego” zaczynają swoją opowieść bohaterowie spektaklu. Czym było owo „nic” i czym skusiło bogatych mieszkańców Saksonii? Czyim kosztem „nic” stało się „czymś” i kto za to wszystko zapłacił, a kogo rozliczyła historia? Czym jest „życie za swoje” w wykonaniu i w rozumieniu charyzmatycznych postaci, które zamieszkiwały Sosnowiec, lub były z miastem związane: Fanny Lamprecht, braci Schoen, Beli Szwarc, Alicji Dorabialskiej, Frumki Płotnickiej, Tacjanny Wysockiej czy zespołu piłkarskiego Czarnych Sosnowiec? Jak w kalejdoskopie stają znów przed nami, aby za sprawą biografii opowiedzieć o kawałku historii miasta i jego okolic.
Spektakl czerpie inspiracje z miejsca, w którym powstaje: z warsztatów i źródeł dokumentalnych oraz rozmów z mieszkańcami. Dzięki tej mieszance do życia wracają nie tylko konkretne postacie, ale także bohaterowie nieożywieni: Huta Katarzyna i legendarne sosnowieckie Zakłady Dziewiarskie Wanda.
Nie bez znaczenia dla tego narracyjnego labiryntu są postaci twórczyń spektaklu. Katarzyna Szyngiera, laureatka Paszportu Polityki, pochodząca z Gdańska reżyserka i współautorka reportaży, odpowiedzialna za inscenizację jednego z głośniejszych przedstawień ostatnich lat – “1989”, rapowego musicalu nazywanego “polskim »Hamiltonem« w roli reżyserki, oraz Weronika Murek prozaiczka, dramaturżka nominowana do Paszportów Polityki odpowiedzialna za scenariusz. Obie panie dostrzegają złożoność i głębię historii, które wciąż pozostają aktualne i wciągające. Czerpią inspiracje z warsztatów z lokalną społecznością, źródeł dokumentalnych oraz osobistych rozmów z mieszkańcami, co pozwala na odnowienie nie tylko pamięci o konkretnej postaci, ale i o starych, ale wciąż żywych miejscach, takich jak Huta Katarzyna czy legendarne Zakłady Dziewiarskie Wanda.
Jacek Jabrzyk, zastępca dyrektorki ds. artystycznych Teatru Zagłębia, podkreśla, że „Historia Sosnowca” po raz pierwszy zostanie opowiedziana poprzez losy kobiet. „Owe miejskie bohaterki zabiorą widzów w podróż przez różnorodne momenty historii, miejsca i wydarzenia, które na stałe zapisały się w pamięci społeczności, a niektóre z nich wciąż domagają się opowiedzenia. Ich indywidualne narracje składają się na wielobarwną opowieść o mieście, gdzie kolektywne przeżycia i osobiste historie splatają się w jedną, niepowtarzalną tkaninę życia społecznego” – tłumaczy Jacek Jabrzyk, zastępca dyrektorki ds. artystycznych Teatru Zagłębia.
Teatr Zagłębia uzyskał na realizację tego unikalnego przedsięwzięcia dofinansowanie z Funduszu Promocji Kultury ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Premiera spektaklu odbędzie się w najbliższy piątek, 25 października br.