Ekspres Zagłębiowski w Centrum Informacji Miejskiej

W sosnowieckim Centrum Informacji Miejskiej (ul.Warszawska 3/20, podziemny pasaż handlowy) można od niedawna nabyć archiwalne numery “Ekspresów Zagłębiowskich” (również “Ekspres Sosnowiecki”). Ten niezwykle ciekawy periodyk regionalny, którego istnienie zawdzięczamy Janowi Przemszy-Zielińskiemu, Kazimierze Zielińskiej i Łukaszowi Zielińskiemu to cenne źródło informacji o historii naszych ziem.

Ekspresy zawierały często wykopane z archiwów informacje, które stały się tekstami źródłowymi setek prac dyplomowych. Dzięki mrówczej pracy Zielińskich udało się uratować i ocalić od zapomnienia wiele cennych dokumentów i zdjęć. Odkryli oni też dla swoich czytelników kilkanaście barwnych postaci z historii Zagłębia Dąbrowskiego, których istnienia nie podejrzewali nawet zaawansowani miłośnicy naszego regionu. Wielu dotychczas anonimowych bohaterów walk niepodległościowych stało się realnymi postaciami historycznymi z życiorysami i zdjęciami. Rodzinie Zielińskich zawdzięczamy coś jeszcze – dzięki Ekspresom w wielu młodych wówczas ludziach obudziła się głęboka świadomość odrębności naszego regionu. W tym czasie “narodziło się” wielu lokalnych patriotów dla których odrębność kulturowa, historyczna i społeczna stała się sposobem na życie. “Ekspres Zagłębiowski” nie były pismem, które nawoływało do waśni z innymi regionami, wręcz przeciwnie – niejednokrotnie prezentowano powiązania Zagłębia Dąbrowskiego z sąsiadującymi regionami. Wiele miejsca w “Ekspresach Zagłębiowskich” poświęcano na przykład Powstaniom Śląskim, szczególnie w kontekście wspomagania bojowników przez ludność przygranicznego wówczas Sosnowca.
Dziś “Ekspres Zagłębiowski” to poszukiwany na rynku antykwarycznym magazyn regionalny. Niektóre z archiwalnych numerów osiągają niemałe ceny na aukcjach internetowych. Tym bardziej warto przejść się do Centrum Informacji Miejskiej i uzupełnić swoją zagłębiowską biblioteczkę. Nie jest to oczywiście jedyne zagłębiowskie wydawnictwo dostępne w Centrum Informacji Miejskiej. Można tam nabyć również liczne pozycje księgarskie dotyczące naszego miasta, pamiątki oraz gadżety dotyczące Sosnowca.
Serdecznie polecamy.

[PP]

Bear