Apel Muzeum w Sosnowcu – wzbogać wystawę Marka Sosnowiec

W związku z przygotowywaną wystawą zatytułowaną “Marka Sosnowiec” muzeum miejskie poszukuje ciekawych eksponatów mogących uatrakcyjnić szykowaną ekspozycję. Wystawa rozpocznie się prawdopodobnie w październiku tego roku. Poniżej zamieszczamy apel sosnowieckiej placówki i liczymy na odzew mieszkańców posiadających w swoich zbiorach walory, o których mówi poniższy apel.

APEL DO MIESZKAŃCÓW

Na ekspozycji znajdą się przedmioty wyprodukowane przez zakłady działające na przestrzeni XIX i XX wieku. Zależy nam nie tylko na przybliżeniu najbardziej rozpoznawalnych marek, ale także na prezentacji zakładów zajmujących się handlem i usługami na terenie Sosnowca.
Zwracamy się do Państwa o pomoc w zebraniu materiałów, które wzbogacą ekspozycję. Poszukujemy przedmiotów sygnowanych nazwą przedsiębiorstw, nazwiskiem właściciela lub nazwą miejscowości. Oprócz tego interesują nas także fotografie przedsiębiorstw, pracowników, dokumenty, reklamy itp.
Wśród przedsiębiorstw, które chcielibyśmy zaprezentować znajdują się m.in.: Zakłady Dziewiarskie „Wanda”, Przędzalnia Czesankowa Heinricha Dietla, Fabryka Armatur i Odlewnia Brązów Fosforowych St. Kraupe, Fabryka Galanterii Metalowej Goldberg i Kucyński (puderniczki, papierośnice, odznaki, żetony), Fabryka Haceli „Podkowa”, Fabryka Opakowań Blaszanych „Decorum” (łyżki, latarki, zabawki dziecięce, opakowania blaszane dla Monopolu Spirytusowego, Tytoniowego i przemysłu farmaceutycznego), Fabryka Pończoch: „Sosnowiczanka”, „Stara Sosnowiczanka”, „Stella Sosnowiecka”
oraz „Amerykanka”, Fabryka Wyrobów Szklanych „B. Schloessing i M. Mejtlis”, „Pringsheim i Szlezynger”, Fabryka Środków Opatrunkowych ”Chirurgia”
Dr Block i SKA, Fabryka Wód Mineralnych „Wir”, Magazyn Mód M. Galewskiej (własna produkcja sukien, gorsetów, rękawiczek, parasolek, kapeluszy, woalek), Fabryka „Światowid” (naczynia aluminiowe), Fabryka Mejera Wajsztoka (słodycze), Pracownia „Dorota” (kapelusze damskie), Elektryczna Wytwórnia Klatek „Koliber” (klatki dla ptaków, wyroby druciane dla gospodarstw domowych), Fabryka żarówek
i reklam neonowych „Pawil” J. Pawlikowskiego, Fabryki wyrobów papierniczych „K.G. Ditrich”, „Lamprecht” i wiele innych.
Zaprezentowane na wystawie przedmioty zostaną opisane z zaznaczeniem czyją własność stanowią i zwrócone po zakończeniu ekspozycji.
Wszystkich, którzy mogliby wspomóc to przedsięwzięcie i przyczynić się w ten sposób do popularyzacji dziejów naszego miasta, prosimy o kontakt
z Działem Historii i Kultury Miasta Muzeum w Sosnowcu:
Tel. (032) 363 45 17 lub e-mail: historia@muzeum.org.pl

[PP]

 

 

Bear