75 lat temu w Sosnowcu odbyły się pierwsze egzekucje

4 września mija dokładnie 75 lat od pierwszej podczas drugiej wojny światowej egzekucji w Sosnowcu. W dniu wkroczenia wojsk niemieckich w niewielkiej odległości od Urzędu Miasta, na tyłach do niedawna istniejącego szpitala nr 2 hitlerowcy rozstrzelali 10 Polaków.

Dokładnym miejscem egzekucji prawdopodobnie był styk terenów szpitalnych i asfaltowego boiska. Pięć z ofiar nie rozpoznano, pięć kolejnych nazwisk jest znanych. Byli to Bronisław Bykowski, Henryk Słomka, Piotr Soja, Ignacy Śmigielski i Tadeusz Wł. Wiland. Była to pierwsza publiczna egzekucja, która miała wzbudzić lęk w mieszkańcach Sosnowca. Jak się później okazało nie ostatnia.

W tym samym miejscu w sierpniu 1940 roku naziści zamordowali kolejnych dziesięciu Polaków. Ich nazwiska powszechnie znamy dzięki tablicy poświęconej ich pamięci, która znajduje się w niewielkiej odległości od miejsca kaźni. Byli to: Jan Białowąs, Józef Cypliński, Jan Kowalski, Tomasz Manczyk, Edward Niedźwiedź, Franciszek Rzeźniczek, Arwin Skiba, Franciszek Sośnierz, Józef Stempień i Bronisław Wróbel. Faszyści w czasie egzekucji robili liczne zdjęcia, dzięki czemu do dziś przetrwały namacalne dowody tej zbrodni. Morderstwo obserwowało też wielu przechodniów.

W planach Niemców to oni mieli roznosić informacje o bezwzględności okupantów, co miało niemały wymiar propagandowy. Zastraszonym społeczeństwem łatwiej się zarządza. A to był dopiero pierwszy dzień okupacji, nie było jeszcze sosnowieckiego getta, głodu, przymusowej pracy, licznych prześladowań i niezliczonych zbrodni. O niektórych z nich do dziś nie wiemy i się nie dowiemy już, dlatego pamiętajmy o tych o których mamy wiedzę nie tylko dla przeszłości ale również dla przyszłości Polski.

[PP]

Bear