7-9 czerwiec Park Sielecki, czyli Program Dni Sosnowca 2013

W tym roku główne obchody Dni Sosnowca odbędą się w Parku Sieleckim. Formuła zeszłorocznej imprezy zlokalizowanej na obiektach przy Kresowej nie sprawdziła się. Dni Sosnowca 2013 to przede wszystkim imprezy plenerowe, nie brakuje jednak też spotkań kameralnych. Największą gwiazdą tegorocznego święta miasta i magnesem mającym przyciągnąć publiczność jest zespół Zakopower. Zespołu nie trzeba bliżej przedstawiać, a góralska nuta przy imprezach plenerowych sprawdza się zawszę. Bardzo ciekawie zapowiada się też występ Meli Koteluk, która wyrasta na prawdziwą gwiazdę polskiej muzyki. Ostatnio została nawet laureatką prestiżowej nagrody Fryderyki 2013. A jeszcze nie tak dawno można było ją słyszeć wyłącznie w chórkach u innych artystów, ale zacznijmy od początku…
W piątek na scenie jako pierwszy pojawi się zespół The Animators. Bardzo trudno określić muzykę tego zespołu założonego w 2008 roku w Sosnowcu. Muzyka zespołu ma ciekawe brzmienie, momentami zaskakujące rozwiązania, wszystko robi wrażenie znakomicie zgranego i zrealizowanego pomysłu. Nie ma tu przypadkowości, każdy dźwięk ma swoje miejsce i brzmi w pełni. Niektórzy określają muzykę The Animators jako nowofalową. Nie do końca się z tym zgadzam, ponieważ jak pamiętam z dawnych czasów mianem muzyki nowofalowej określano wszystkie polskie kapele, które śpiewały po angielsku i do akompaniamentu używały więcej niż trzy instrumenty, a grających na nich muzycy znali więcej niż trzy akordy. Z The Animatorsami jest inaczej – to bardzo dobrej jakości muzyka, którą zaczyna poznawać coraz szersza publiczność. Ostatnio nawet znaleźli się z utworem “No” w propozycjach do Listy Przebojów Programu Trzeciego PR. Tym bardziej warto będzie zobaczyć ich w akcji na swoim terenie.

Cool Kids of Death to zespół, który pomimo świetnych opinii muzycznej krytyki nie zrobił takiej kariery na jaką mógłby wskazywać sukces ich debiutanckiego albumu wydanego w 2002. Najbardziej znany utwór CKOD z tej płyty “Butelki z benzyną i kamienie” przez krytykę i publiczność został uznany za zapowiedź nowej jakości w polskiej muzyce rockowej. Niektórzy już widzieli w CKOD gwiazdę pierwszego rozmiaru. Niestety w naszym radiu i telewizji już wtedy dominowała “popelina”, przez co niezależnym kapelom ciężko było się przebić do muzycznej świadomości szeroko pojętej grupy słuchaczy, w związku z tym może celowo, a może zupełnie niezamierzenie zespół pozostał nieco na marginesie. Ponoć na koncertach CKOD generuje niezwykłą energię i porywa publiczność już od pierwszych dźwięków. Będziemy mogli przekonać się na żywo o tym już w piątek.

Największą gwiazdą piątkowej inauguracji imprez w Parku Sieleckim będzie Zakopower. Zespół tej powstał z inicjatywy skrzypka Sebastiana Karpiela-Bułecki, który prócz grania podjął się śpiewania w Zakopower. Kariera tego zespołu łączącego muzykę rockową, rozrywkową z muzyką góralską i tworzącego melodyjne utwory toczy się bardzo szybko. Zespół i jego wokalista stał się rozpoznawalny również wśród ludzi nieinteresujących się muzyką. Zakopower regularnie koncertuje i często pojawia się w programach telewizyjnych. Tytułowy utwór z wydanej w 2011 roku płyty “Boso” stał się prawdziwym hitem i wizytówką zespołu.

Sobotni koncert w Parku Sieleckim uświetni Mela Koteluk. Wokalistka znana dotychczas ze śpiewania m.in. w chórkach zespołu Scorpions i Gabą Kulką. Solowy projekt pod własnym nazwiskiem ziścił się wydaniem w maju 2012 roku debiutanckiej płyty “Spadochron”. Debiut wypadł na tyle świetnie, że Mela Koteluk otrzymała Fryderyka w kategorii Debiut i Artysta Roku. Ostatnio często można usłyszeć “Pieśń o szczęściu”, którą wykonuje wraz z Czesławem Mozilem. W Sosnowcu pewnie nie usłyszymy tego utworu, ale i tak warto przyjść i zobaczyć na własne oczy Artystę Roku 2012.

Tomek Makowiecki to kolejny artysta, który wystąpi w sobotę. Muzyk i wokalista znany z łagodnych melodyjnych rockowych utworów jest liderem zespołu Makowiecki Band. Tomasz jest synem muzyków zespołu Zayazd Bożeny i Lecha Makowieckich. Zasłynął z występu w programie “Szansa na sukces”, gdzie zwyciężył w programie w którym gwiazdą był zespół Wilki. Tomek Makowiecki wystąpił też w pierwszej edycji Idola. Dzięki temu zyskał możliwość nagrania pierwszej płyty. Dziś ma na koncie trzy płyty i kilka przebojów, wśród nich takie jak “Nie jesteś sam”, “Miasto kobiet”, czy “Ostatnie wspólne zdjęcie”. Z całą pewnością nie zabraknie ich podczas sosnowieckiego koncertu.

Rykarda Parasol to zdecydowanie najbardziej tajemnicza postać sobotniej impresy. Ta amerykańska wokalistka wykonująca muzykę folkową odbywa właśnie trasę koncertową po Polsce. Rykarda ma niezwykłej barwy głos, jest dotychczasowe albumy miały bardzo dobre przyjęcie w wielu krajach. Charakterystyczny wokal w połączeniu z ciekawą oprawą instrumentalną dają Rykardzie autentyczność, która odróżnia ją od tłumu innych wokalistek. Zobaczymy jak przyjmie ją sosnowiecka publika, która na dobrej muzyce zna się znakomicie.

Niedzielny program Dni Sosnowca rozpocznie Fair Weather Friends. Zespół powstał w 2011 roku w Czeladzi. Mimo, iż dotąd nie udało się wydać debiutanckiej płyty zespół ma na koncie występy na wielu prestiżowych festiwalach muzycznych. Muzycy twierdzą, że w twórczości inspirują się współczesną elektroniką  i muzyką taneczną lat 70 i 80. Każdy może sprawdzić jakie są efekty tej inspiracji już w niedzielę w Parku Sieleckim.

Bas Tajpan to artysta znany w Zagłębiu Dąbrowskim. Szczególnie fani szeroko rozumianej muzyki reggae w naszym regionie mogli zobaczyć go w różnych artystycznych  wcieleniach. Pomimo tego, że urodzony w Dąbrowie Górniczej muzyk działa prężnie od połowy lat 90. z wydaniem swojego albumu solowego czekał do 2010 roku, gdy ukazał się “Korzenie i kultura”. Ten znany i lubiany w środowisku fanów reggae muzyk zaprezentuje swój program w niedzielę.

Kapela Ze Wsi Warszawa to zespół, który w ciekawy sposób łączy tradycyjną muzykę ludową z muzyką współczesną. Band ma za sobą wiele koncertów okraszonych licznymi wyróżnieniami również na scenie zagranicznej. Muzycy często używają tradycyjnych instrumentów, które w ich użyciu brzmią bardzo nowocześnie. Wielu z pośród członków Kapeli Ze Wsi Warszawa ma za sobą występu w innych zespołach nawiązujących do muzyki folkowej. W 2012 roku ukazał się już szósty album zespołu, który miał znakomite przyjęcie nie tylko przez polskich słuchaczy, ale także pośród licznych europejskich fanów Kapeli. Na czym polega fenomen tego zespołu? Przekonajmy się osobiście już w niedzielę na Dniach Sosnowca.
W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy na wszystkie imprezy.

Oto, kto wystąpi w tym roku na Dniach Sosnowca w Parku Sieleckim:

07.06 – THE ANIMATORS, COOL KIDS OF DEATH, ZAKOPOWER

08.06 – MELA KOTELUK, TOMEK MAKOWIECKI, RYKARDA PARASOL

09.06 – FAIR WEATHER FRIENDS, BAS TAJPAN, KAPELA ZE WSI WARSZAWA

[PP]

Bear