Zapomniane Wspomnienia, czyli koncert na 100-lecie niepodległości

W niedzielę 11 listopada w auli Zagłębiowskiej Mediateki (ul. Kościelna 11) odbędzie się koncert pieśni patriotycznych związanych ze 100-leciem odzyskania przez Polskę niepodległości. Pomysłodawcami imprezy są Małgorzata Saniak (Teatr Zagłębia) oraz Mateusz Grabowski (Element Kultury).

Kilka dni przed imprezą udało nam się porozmawiać z Mateuszem Grabowskim na temat zbliżającej się imprezy. Dowiedzieliśmy się, że szczególnym zainteresowaniem twórców koncertu było zwyczajne życie ludzi z tamtych lat: żołnierzy, dziewcząt czekających na swych chłopców, matek, których dzieci walczyli o Polską niepodległość, ich codzienne obyczaje, tematy rozmów, sposoby spędzania wolnego czasu. Będzie też dużo o samych Legionach Polskich, będą pieśni, które znamy oraz takie, które znać powinniśmy. Lwia część materiału została pozyskana podczas licznych kwerend w Bibliotece Miejskiej, gdzie za źródła uchodziły prócz “branżowych” książek na temat wydarzeń w 1918 roku również gazety z tamtych lat. 

Dowiedzieliśmy się też, że do projektu Małgorzata Saniak i Mateusz Grabowski zaprosili zagłębiowskich muzyków, znanych m.in. z zespołów “Zgliszcza”, “ARRM”, “Fair Weather Friends”, “Natural Mystic”, czy “Meteor”: Przemysław Borowiecki, Michał Maślak, Rafał Miciński , Mateusz Zegan . Znając ich dokonania jesteśmy pewni, że koncert będzie znakomicie przygotowany. Oprócz muzyki będą liczne wspomnienia tamtych trudnych, acz doniosłych czasów.

Wróćmy na chwilę do samego Święta Niepodległości. Dziś należy je traktować chyba w kategoriach cudu, bo jak inaczej określić, że udało się po 123 latach scalić w jedność ludzi różnego stanu, różnej tradycji, z trzech różnych zaborów, wielu cudzoziemców, którzy postanowili zamieszkać na terenie Polski oraz co ciekawe ludzie Ci byli w stanie oddać swoje życie za ten nowo utworzony, odzyskany z nicości kraj. To że przetrwałą tradycja, to że przetrwał język i pamięć o historii narodu to wyczyn niebywały. Nawet jeśli dziś, po stu latach nadal widoczne są pozaborowe podziały. 

Twórcy imprezy napisali: “Co myśleli żołnierze wciągnięci najpierw w wojnę światową, a następnie w walki narodowowyzwoleńcze? Jak się czuli Polacy walczący w dwóch wrogich sobie armiach? Co mówili do siebie zakochani, kiedy przyszło im żegnać się, być może na całe życie? Jak wyglądało życie codzienne matek, żon i dzieci, które pozostały w domach? W końcu czym niepodległość jest dziś dla nas, żyjących współcześnie?”.

Początek imprezy o godzinie 18. Wstęp wolny. Polecamy i zapraszamy.

[PP]

 

 

Bear