“Rutka” Zbigniewa Białasa w Stacji Sosnowiec

W najbliższy poniedziałek o godzinie 18 w restauracji Stacja Sosnowiec odbędzie się kolejne Spotkanie Sympatyków Sosnowca. Tym razem uczestnicy będą mogli posłuchać fragmentów najnowszej powieści autora sosnowieckiej trylogii (“Korzeniec”, “Puder i pył” i “Tal”) Zbigniewa Białasa pt. “Rutka”. Historię skazanej przez los na zagładę 12. letniej dziewczynki żydowskiego pochodzenia Rutki Laskier wśród scenerii okupowanego Będzina oraz pełne dramatyzmu chwile w Auschwitz bezbronnego dziecka przeczyta znakomita aktorka sosnowieckiego Teatru Zagłębia Małgorzata Saniak.

Oczywiście wstęp pozbawiony jest opłat a okazja zrobienia sobie zdjęcia z aktorką oraz autorem książki zdaje się być niepowtarzalna. Podczas spotkania rozlosujemy dwa albumy “115 lat Sosnowca” ufundowane przez Urząd Miejski w Sosnowcu.

Gośćmi poprzednich spotkań byli m.in. Paweł Nalepa, Edyta Ostojak, Sebastian Węgrzyn, Zbigniew Podsiadło, Michał Czernecki, Michał Góral, Arienne Dorothea Agnoletto, Stefan Wacław Bielecki, Jacek Rykała, Rafał Bryła, Zbigniew Białas, Zbigniew Leraczyk, Janusz Osiński, Czesław Gałka, Artur Ptasiński, Mieczysław Klein, Dariusz Nawrot, Anna Urgacz-Szczęsna, Tomasz Kostro, Franciszek Wszołek, Dariusz Jurek, Janina Kapuścik-Witek, Mikołaj Dziewiatowski, Cezary Podraza, Marian Jasiński, Martyna Bierońska, Paweł Duda, Mariusz Grząba, Dariusz Wrona, Sebastian Steć, Szczepan Łach, Józef Gałeczka, Leszek Baczyński, Grzegorz Onyszko, Tomasz Służałek, Dariusz Szczubiał, Marian Kardas, Zbigniew Zarzycki, Jarosław Szopa, Wojciech Jaroszewski, Krzysztof Kasprzyk i Witold Wieczorek. Rozmawiano o czasach gdy powstawało Zagłębie Sosnowiec oraz o jego żywych legendach, o historii browarów sosnowieckich, o fenomenie muzyki Ska w Sosnowcu, o 100-leciu AKS Górnik Niwka, o pracy aktora filmowego, poznaliśmy losy Basi i Izabeli na tle sosnowieckich realiów, o sukcesach sosnowieckiej koszykówki, o latach międzywojennych w Sosnowcu, o Powstaniu Styczniowym w Sosnowcu, o Zamku Sieleckim, o wielkich ludziach kultury i sportu rodem z miasta Kiepury, o świecie opery, o Kopalni Sosnowiec, o Maczkach w latach międzywojennych, o sosnowieckich ewangelikach, o Teatrze Zagłębia i o powieściach „Korzeniec”, „Puder i pył” i „TAL”, a także o cerkwiach sosnowieckich, największych sukcesach Płomienia Milowice i sportach walki.

Polecamy.

[PP][Fot. Grzegorz Olszowski]

Wszelkie prawa zastrzeżone. 31 styczeń 2018. 

Bear