Maczki, dawna Granica – nowa mobilna wystawa
“…jeśli “Czarną Wyspą” nazwiemy Zagłębie Dąbrowskie przypomnieć należy, iż ten posępny, zadymiony ląd na swoim południowo wschodnim cyplu posiada skrawek tak zwanego “łona natury” – prawie nieskażonego! Niemal oazę, sielankę!… Po prostu Maczki!”.
Tak o dzisiejszej sosnowieckiej dzielnicy prawie 90 lat temu pisał Leon Kruczkowski. Od tego czasu wiele się zmieniło poza jednym – Maczki nadal są pełne uroku. I nie odejmuje go stan dworca, wieży ciśnień, czy barierki z odzysku, które zamontowano przy moście nad Białą Przemszą. Bo Maczki są piękne ponadczasowo!
4 listopada w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 11 odbył się wernisaż wystawy “Maczki, dawna Granica”. Prezentacja, której pomysłodawcą jest dr Paweł Duda, a którą wsparły m.in. Stowarzyszenie Przyjaciół ZSO nr 11 “Serce Maczek” i Towarzystwo Miłośników Maczek “Granica” ma prócz swojej wartości merytorycznej także wartość praktyczną, jest ona mobilna i będzie mogła być prezentowana w wielu innych miejscach.
Na wernisażu pojawiło się dużo ciekawych gości związanych zarówno z dzielnicą jak i z miastem. Byli reprezentanci samorządu, asystent prezydenta Sosnowca, członkowie Rady Dzielnicy, nauczyciele, mieszkańcy oraz przedstawiciel Instytutu Historii Uniwersytetu Śląskiego dr hab. prof. Dariusz Nawrot. Po okolicznościowych przemówieniach przyszedł czas na otwarcie wystawy i efektowny poczęstunek. Wstęgę uroczyście przecięli dr hab. prof. Nawrot i asystent Prezydenta Chęcińskiego – Mateusz Bochenek (jednocześnie przewodniczący Rady Dzielnicy Maczki i absolwent ZSO nr 11).
Sama wystawa składa się w większości z tablic na których prócz opisu wybranych miejsc i wydarzeń z historii dzielnicy znalazły się stare fotografie przekazane przez instytucje i prywatnych kolekcjonerów. Zobaczyć można tam takie unikaty jak zdjęcia przedstawiające nieistniejący dziś Dworzec Kolei Iwanogrodzko-Dąbrowskiej, który w Granicy pełnił ważną funkcję dworca towarowego. Widzimy tu unikalne zdjęcia nieistniejącej cerkwi pw. św. Aleksandra Newskiego. Są też zdjęcia z życia codziennego mieszkańców tej niegdyś ważnej, przygranicznej miejscowości. Całość wzbogacona jest wyposażeniem Szkolnej Izby Regionalnej, która w zasobach ma m.in. sygnowane sztućce pochodzące z restauracji dworcowej. Warto w tym miejscu dodać, że tablice merytorycznie opracował wspomniany dr Duda, natomiast o stronę graficzną zadbał z powodzeniem Michał Grabowski. Jednym słowem cały pomysł utworzenia tej wystawy był trafiony w przysłowiową dziesiątkę.
Po zwiedzeniu wystawy przyszedł czas na wykład dr Pawła Dudy. Prelegent starał się przybliżyć historię Maczek do roku 1945, starał się też dojść prawdy do kiedy używano nazwę Granica i czy kiedykolwiek Maczki oficjalnie nazywały się Uroczyskiem. Podróż przez lata świetności Maczek zakończyła się gromkimi brawami dla pomysłodawcy wystawy. Na dzień dzisiejszy trudno przewidzieć jak długo wystawa będzie gościć w murach szkoły i gdzie się później przeniesie, postaramy się Państwa informować o tym na bieżąco.
[PP]