Szlakiem słynnych zagłębianek – czyli rozmówki na Dzień Kobiet

Już w najbliższy piątek (08.03) w Centrum Informacji Miejskiej będzie miało niezwykłe spotkanie. Mimo, iż lokal jest dość kameralny to jednak potrafi zawsze zmieścić wszystkich chętnych. Tym razem będzie można podyskutować na temat słynnej hollywodzkiej aktorki, sosnowiczanki znanej światu jako Bella Darvi, kobiecie która w czasie II wojny światowej przeżyła obóz zagłady, by po latach zasłynąć rolą w filmie “Egipcjanin Sinuhe” reżysera Michaela Curtiza. O Darvi, ale nie tylko możemy usłyszeć i porozmawiać w Dzień Kobiet w CIM. Prowadzącą spotkanie będzie Anna Urgacz, redaktor naczelny magazyn.klubzaglebiowski.pl, którą poprosiliśmy o kilka słów na temat tego zdarzenia.

 

-Aniu, kto jest inicjatorem spotkania “Szlakiem słynnych Zagłębianek”?

-Spotkanie odbywa się w ramach “Śląsko – Zagłębiowskich rozmówek okazjonalnych”, które już po raz trzeci organizuje sosnowieckie Centrum Informacji Miejskiej i Centrum Kultury Katowice im. K. Bochenek, i to te instytucje są inicjatorami wydarzenia. Kiedy zaproponowano mi przygotowanie sylwetek słynnych Zagłębianek, długo się nie wahałam, pomysł bardzo mi się spodobał.

-Bella Darvi, postać niewątpliwie sławna na świecie, ale też postać tragiczna. Jak myślisz, czy losy tej sosnowiczanki zainteresują współcześnie żyjące w naszym mieście kobiety?

-Nie oceniam sław w danej dziedzinie poprzez ich życie prywatne. Faktycznie Darvi nie prowadziła go zbyt chlubnego, ale nie nam ją oceniać. Niewątpliwie wiele osiągnęła w zawodzie, który uprawiała, a Hollywood i Złoty Glob są zwieńczeniem tych osiągnięć. Myślę, że wciąż niewiele osób w naszym mieście wie o jej istnieniu, więc warto przypomnieć tę postać i zainteresować współczesne sosnowiczanki.

-Czy z Twoich obserwacji wynika, że mieszkanki Zagłębia interesują się historią naszego regionu?

-Jeśli polem do obserwacji uczynię serwis, który prowadzę od ponad roku – www.klubzaglebiowski.pl, to muszę przyznać, że zdecydowanie więcej aktywnych jest mężczyzn, zarówno publikujących swoje teksty, jak i komentujących już opublikowane. Jakby historia była bardziej męską dziedziną Ale podkreślam, to tylko obserwacja dość niszowego serwisu, który nie musi wcale być miarodajny.

-Jak zachęciłabyś sosnowiczan do udziału w spotkaniu w Centrum Informacji Miejskiej?

-Jest to świetna okazja, aby znów dowiedzieć się czegoś o naszym regionie, a także przede wszystkim podyskutować. Inne miasta czy regiony, mają swoje szlaki literackie, żydowskie, zabytków itp. My stwórzmy szlak słynnych kobiet. Zresztą zestaw kobiet które dobrałam jest subiektywny, liczę przede wszystkim na dyskusję, bo może pojawią się nazwiska, o które poszerzymy naszą rozmowę?

-Jakiś czas temu rozszerzyłaś zasięg terytorialny “Klubu Sosnowieckiego” na całe Zagłębie Dąbrowskie. Obecnie pod szyldem “Klubu Zagłębiowskiego” piszesz o całym regionie. Tematów, które można poruszyć wydaje się być nieskończona liczba… Jak ty to ogarniasz?

-Na taki krok zdecydowałam się przede wszystkim dlatego, że pojawiło się grono osób chętnych do współpracy. Dziś jest to pięć stałych osób i każdy ma już swoją niepisaną działkę – np. Marcin Lora pisze o architekturze, Pan Janusz Maszczyk przeważnie teksty oparte o własną pamięć lub przekazy naocznych świadków, co jest bardzo cenne, moim konikiem pozostaje Sosnowiec przedwojenny – firmy, ludzie, kamienice. Samej ciężko mi tematycznie wyjść poza Sosnowiec, bo to na naszym mieście najlepiej się znam i najbardziej je czuję, ale pomalutku pojawia się coraz więcej tematów o reszcie regionu. Mimo, że jednak wciąż najwięcej tekstów dotyczy Sosnowca, to uważam, że był to naturalny i nieunikniony krok rozwoju, i że z czasem ma szanse stać się w pełni regionalnym serwisem. A że liczba tematów wydaje się być nieskończona, to tym lepiej – długo ich nie braknie i serwis będzie żył swoim życiem. Oczywiście korzystając z okazji, nadal zachęcam do współpracy.

-Jeszcze pytanie za 100 punktów. Jakie jest Twoje zdanie na temat święta Dnia Kobiet? Pytam, ponieważ spotkanie w Centrum Informacji Miejskiej odbędzie się właśnie 8 marca, a to chyba nieprzypadkowo dobrana data?

-Myślę, że data jest idealna. Można będzie spędzić to popołudnie w dość oryginalny sposób i w tym roku potraktować 8 marca na przykład jako dzień pamięci o kobietach Zagłębia Dąbrowskiego. A samo święto, to po prostu kolejna dobra okazja na wyrażenie swojej sympatii, czy też szacunku.

-Dziękuję i ja również zapraszam w piątek o godzinie 16:30 do Centrum Informacji Miejskiej w Sosnowcu (ul.Warszawska 3/20). Zapowiada się spotkanie w przyjemnej atmosferze i miłym towarzystwie.

[PP]

Bear