Wycieczka rowerowa po Śródmieściu

rowerem26 listopada (sobota) o godzinie 10:00 rozpocznie się wycieczka rowerowa po Śródmieściu Sosnowca, tym samym zakończy się tegoroczny cykl wycieczek z cyklu “Poznaj miasto na rowerze, czyli wędrówki sosnowieckie z historią w tle”.

Zbiórkę zaplanowano na placu Konstantego Ćwierka przy oddziale PTTK oddział w Sosnowcu ul. Dęblińska 1. To tradycyjne miejsce zbiórek wycieczek odwiedzających centrum naszego miasta.

Co tym razem zaoferuje nam prowadzący wycieczkę historyk Grzegorz Onyszko? Z zapowiedzi wynika, że zapoznamy się z historią Sosnowca, Starego Sosnowca, Radochy i Kuźnicy. Zobaczymy miejsca związane z lokalnymi zakładami przemysłowymi i z górnictwem. Poznamy także dzieje huty “Romania” i huty szkła. Dowiemy się też gdzie w Sosnowcu bywał Wojciech Korfanty i Powstańcy Śląscy. Usłyszymy też w jakim celu Sosnowiec odwiedzili tak znani ludzie jak Józef Piłsudski, Józef Beck, Ignacy Mościcki, Król Rumunii, Regent Węgier Miklos Horthy itd. Odwiedzimy też cmentarz Ewangelicki i Prawosławny oraz Katedrę.

Wycieczka z cyklu „Poznaj miasto na rowerze, czyli wędrówki sosnowieckie z historią w tle” realizowany jest w ramach zadań publicznych Miasta Sosnowca 2016 r. w dziedzinie kultury: Upowszechnianie wiedzy historycznej o Sosnowcu i Zagłębiu Dąbrowskim. Organizatorem jest Polskie Towarzystwo – Krajoznawcze oddział w Sosnowcu im.Aleksandra Janowskiego i Urząd Miasta w Sosnowcu. Dodatkową okazją jest piąta rocznicę utworzenia Klubu Turystyki Rowerowej CYKLOZA przy sosnowieckim PTTK.

W czasie wycieczki obowiązuje ubiór i obuwie turystyczne. Organizator nie zwraca kosztów przejazdu, uczestnicy wycieczki ubezpieczają się we własnym zakresie, członkowie PTTK mają ubezpieczenie w ramach opłaconej składki członkowskiej za 2016 r. Symboliczne wpisowe na wycieczkę w wysokości 1 zł – w zamian pamiątkowy button (plakietka).
W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy. Przypominamy też aby nie zapomnieć zabrać roweru.

[PP]

 

 

 

 

Bear