Straszny obraz państwa, które służy partii

wojtyla2“Straszny obraz państwa, które służy partii” to tytuł wykładu dr Łucji Marek, który odbędzie się 9 listopada w Domu Katolickim (ul.Kościelna 6).  Wykład w znacznej części dotyczył będzie historii, która przydarzyła się w Sosnowcu prawie 50 lat temu.

21 maja 1967 roku w Sosnowcu władze kościelne zaplanowały obchody tysiąclecia chrztu Polski. Gośćmi specjalnymi mieli być ksiądz kardynał Stefan Wyszyński oraz ksiądz arcybiskup Karol Wojtyła. Władze komunistyczne uczyniły wiele aby odciągnąć od uroczystości jak największą liczbę potencjalnych uczestników. W tym celu m.in. zaproszono bohaterów serialu “Czterej pancerni i pies”, których wizyta na stadionie Ludowym zgromadziła tłumy dzieci i młodzieży. Zmobilizowano także aktyw partyjny, który według wspomnień świadków niszczył m.in. dekoracje przygotowane przez wiernych. Ulica Kościelna zastawiona została ciężarówkami, na biegnących wtedy tą ulicą torowiskach stanęły tramwaje. Brama (od strony ówczesnej ulicy Kowalskiej) prowadząca do kościoła pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, gdzie miały odbyć się uroczystości została opleciona grubym, górniczym łańcuchem i zamknięta na ogromną kłódkę. Mimo tych i wielu innych utrudnień, a może właśnie dzięki nim sosnowieckie obchody milenijne przeszły do historii Polski i kościoła katolickiego w naszym kraju. Gdy kilkadziesiąt lat później Sosnowiec odwiedził papież Jan Paweł II wydarzenia z roku 1967 zostały przypomniane.

Doktor Łucja Marek jest pracownikiem Biura Badań Historycznych katowickiego Instytutu Pamięci Narodowej.

Po zakończeniu tego wykładu dr Adam Dziuba zaprezentuje najnowszy numer wydawanego przez IPN Katowice periodyku “CzasyPismo”. Początek spotkania o 17. Wstęp wolny.

[PP]

 

 

Bear