50. rocznica obchodów Milenium Chrztu Polski w Sosnowcu

Parafia p.w. Miłosierdzia Bożego w Sosnowcu oraz Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Katowicach zapraszają na wykład dr Łucji Marek – pracownika Biura Badań Historycznych Oddziału  IPN w Krakowie. Zostanie on połączony z prezentację niepublikowanych dotąd szerzej fotografii wykonanych podczas sosnowieckich obchodów  Milenium Chrztu Polski, które odbyły się w dniach 20 i 21 maja 1967 r. w obecnej katedrze, z udziałem m.in. prymasa Stefana Wyszyńskiego oraz abpa Karola Wojtyły.

Wykład i prezentacja zdjęć odbędą się 21 maja 2017 r. o godz. 16 w budynku parafii Miłosierdzia Bożego przy ul. Jagiellońskiej 2a w Sosnowcu.

Przypomnijmy pokrótce te wydarzenia. W 1967 roku w sosnowieckim kościele miały miejsce uroczystości milenijne w których udział wziął Prymas Polski kard. Stefan Wyszyński i Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II, a wówczas Metropolita Krakowski. Wtedy to niby przypadkiem okolice katedry stały się parkingiem dla wielu państwowych ciężarówek, a na bramie wejściowej na teren katedry zawisnął gruby górniczy łańcuch z ogromną kłódką. Wszystko po to, by w obchodach wzięło udział jak najmniej wiernych. Próby zakłócenia uroczystości przez władze komunistyczne nie powiodły się i uroczystości milenijne odbyły się zgodnie z planem, a pamiętny łańcuch można oglądać dziś w katedrze.

Serdecznie polecamy wykład i w imieniu organizatorów zapraszamy.

[PP]

Bear